Εν Σώματι Υγιεί. 7η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Boccia

Αρκετά καλές εμφανίσεις η οποίες συνοδεύτηκαν από την κατάκτηση δύο μεταλλίων, ήταν ο απολογισμός του Εν Σώματι Υγιεί στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia 2024, με το οποίο ολοκληρώθηκε και η αγωνιστική χρονιά 2023-2024 για την ΕΑΟΜ ΑμεΑ. Το πρωτάθλημα διεξήχθη σε δύο φάσεις, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίων Αναργύρων Αττικής και ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 24 Οκτωβρίου με τους αγώνες των Ζευγαριών.

Ασημένιο Μετάλλιο ο Ντουμανόπουλος στο Ατομικό BC4

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, ο Νίκος Ντουμανόπουλος, δεν κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και κατετάγη δεύτερος, πίσω από τον Κωνσταντόπουλο του Α.Σ.Α.Χ. Στη φάση των ομίλων και στον ημιτελικό δε συνάντησε δυσκολίες και νίκησε άνετα τους αντιπάλους του. Αντίθετα η Αναστασία Αστερίου, με δύο ήττες στη φάση των ομίλων, αποκλείστηκε από τη συνέχεια και κατέκτησε την 6η θέση στην τελική κατάταξη.

Χάλκινο Μετάλλιο στα Ζευγάρια BC4

Μετά από πολλά χρόνια, διεξήχθησαν αγώνες Ζευγαριών στη συγκεκριμένη κατηγορία, αφού υπήρχε έλλειψη αθλητών. Το σωματείο μας κατέβασε Ζευγάρι με τους Ντουμανόπουλο/Αστερίου και με δύο ήττες κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό ήταν και το πρώτο μετάλλιο για την Αναστασία Αστερίου στο Boccia

Nτουμανόπουλος/Αστερίου - Σταμούλης/Μπούσιου (Παναθηναϊκός ΑμεΑ) = 0-7

Nτουμανόπουλος/Αστερίου - Κωνσταντόπουλος/Μόρφη-Μέτζου = 1-10

Με τα δύο μετάλλια που κατέκτησαν οι αθλητές μας, το σωματείο μας κατετάγη στην 7η θέση στον πίνακα μεταλλίων του Πρωταθλήματος.