'Απογείωση' στο Βαλκανικό για τους αθλητές του ΕΟΣ στα 3-5 Πηγάδια

Εξαιρετική εμφάνιση και πολύ καλές επιδόσεις έκαναν οι αθλητές δρόμων αντοχής του ΕΟΣ Νάουσας στο βαλκανικό κύπελλο και στο κύπελλο Ελλάδας το Σαββατοκύριακο στα 3-5 Πηγάδια.

Σε μία άριστη διοργάνωση, τα στελέχη του συλλόγου, με σύμμαχο τον καιρό, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ώστε να πραγματοποιηθούν οι καλύτεροι αγώνες μέχρι τώρα, καθ’ ομολογία της Κροάτισσας τεχνικού εκπροσώπου της FIS.

Οι αθλητές του ΕΟΣ πρωταγωνίστησαν στις 3 από τις 4 κατηγορίες (πλην των αντρών), κερδίζοντας συνολικά 10 χρυσά μετάλλια , 4 αργυρά και 1 χάλκινο.

Η Μαρία Ντάνου, κατετάγη 2η και τις δύο μέρες στο βαλκανικό, πίσω από την ασυναγώνιστη Κροάτισσα Vedrana Malec, κατακτώντας 2 χρυσά μετάλλια αντίστοιχα στο κύπελλο Ελλάδας.

Η Στελλίνα Γιαννακοβίτη πήρε την 4η θέση και τις δύο μέρες στο βαλκανικό, χάνοντας το χάλκινο για λίγα δευτερόλεπτα στα 5 χλμ, πραγματοποιώντας αλματώδη βελτίωση στις επιδόσεις της, ενώ κέρδισε 2 αργυρά στο κύπελλο Ελλάδας. Η Γωγώ Νιμπίτη κατετάγη 6η στο βαλκανικό και 3η στο κύπελλο τη δεύτερη μέρα.

Στη μικρή κατηγορία child του βαλκανικού κυπέλλου, οι αθλητές Γιώργος Αναστασιάδης και Μαρία-Δήμητρα Τσιάρκα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους υπόλοιπους να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους, και κέρδισαν από 2 χρυσά στο βαλκανικό και από 2 χρυσά στο κύπελλο Ελλάδας σε ισάριθμους αγώνες, επιβεβαιώνοντας το υψηλό αγωνιστικό και τεχνικό τους επίπεδο.

Στο κύπελλο Ελλάδας, η Όλγα Μπιτέρνα βγήκε δύο φορές 4η στις κορασίδες και η Εύα Μπράβου 5η και 6η αντίστοιχα.